Servo Motorlar Neden Alarma Düşer?

İş süreçlerini büyük ölçüde hızlandıran servo motorlar, çalışma kabiliyetleri ile büyük bir performans sağlamaktadırlar. Ancak bazı durumlarda servo motorlar alarm durumuna düşebilirler. İşte bu noktada sizlere “Servo Motorlar Neden Alarma Düşer? Sebebi Nedir?” adlı içeriği oluşturduk. Bu içerik sayesinde servo motorun neden alarm durumuna düştüğünü anlayabilir. Aynı zamanda alarm durumuna düştüğünde yapılacak işlemler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Hepinize iyi günler ve keyifli okumalar dileriz.

Servo Motorlar Neden Alarm Konumuna Düşerler?

Günümüzde sıklıkla kullanılan endüstriyel ürünlerden olan  servo motorlar bazı durumlar da alarm konumuna düşebilirler. Bunun temel nedeni servo motorda hata veya sorun olmasından kaynaklıdır.  Bu durum genel manada elektriksel, mekanik, yazılımsal veya ısı probleminden kaynaklı meydana gelmektedir. Meydana gelen bu ve bu gibi durumlarda servo motorların bakımının düzenli yapılması ihmal edilmemeli ve kurulum ayarları yapılıp, uygun çalışma koşulları sağlanması gerekir. Aksi halde servo motorlardan istenilen verim elde edilmemiş ve iş süreçlerin de kopmalar yaşanmış olur.

Genel olarak servo motorların alarma düşme nedenlerini 4 kategoride inceleyebiliriz. Bunlar; Elektriksel Sorunlar, Mekanik Sorunlar, Isı Problemleri ve Yazılımsal/ Ayar Sorunlarıdır. Bahsi geçen bu durumları detaylı şekilde ele almak gerekirse;

 Elektriksel Sorunlar

Servo motorlarda kullanımdan dolayı meydana gelen problemler, direkt olarak servo motorların alarma düşmesine neden olabilir. Çünkü bu sorunlar, servo motorların performansını ve güvenliğini büyük oranda etkilemektedir. Örneğin; Meydana gelen kısa devreler motorun aşırı akım çekmesine ve ısınmasına yol açarak, hem servo motorların hem de bağlı sistemlerin hasar görmesine neden olur. Aynı zamanda güç kaynağında oluşan dalgalanmalar motorun çalışmasını kararsız hale getirerek, servo motorların aniden durmasına ve beklenmedik hareketler yapmasına sebep olabilir. Bu nedenle servo motorlarda meydana gelen elektriksel sorunlar, vakit kaybetmeden düzeltilip tamir edilmesi gerekir.

Mekanik Sorunlar

Servo motorlarda meydana gelen bir diğer sorun ise mekanik kaynaklı problemlerdir. Bu problemler, motorun hareket kabiliyetini ve performansını büyük ölçüde etkileyerek, motorun alarm durumuna geçmesine neden olur. Bu sebepten dolayı mekanik sorunların hızlı ve etkili bir şekilde tespit edilerek, giderilmesi gerekmektedir. Özellikle; Mekanik sıkışmalar, rulman aşınmaları, yanlış hizalanma veya dengesiz yükler gibi problemlere dikkat edilmeli. Bahsi geçen bu problemler tespit edildikten sonra, servo motorun çalıştığı ortamın temiz tutulması, yabancı cisimlerden korunması ve belli aralıklarda bakım yapılması gerekir. Böylelikle servo motorlardan maksimum verim elde edilmiş olur.

Isı Problemleri

Servo motorun ısınmasına neden olan ısı problemleri, birçok kişinin yaşadığı bir sorundur. Bu sorun motorun performansını ve ömrünü olumsuz etkileyerek, aşırı ısınma nedeniyle motorun alarm durumuna geçmesine ve hatta kalıcı hasar görmesine yol açabilir. Bu nedenle motora aşırı yükleme, yanlış montajlama yapmamaya özen gösterin. Böylece motorun daha verimli ve güvenli bir şekilde çalışmasına olanak tanıyabilir, aynı zamanda da  olası arızaların ve ani duruşların önüne geçilebilir. 

Yazılımsal ve Ayar Sorunları

Servo motorların yaşamış olduğu alarma düşme sorunlarının başında gelen yazılımsal ve ayar sorunları, servo motorun performansını büyük ölçüde etkileyen bir problemdir. Bu problemler genellikle yazılım tarafından yapılan hatalı programlamalardan kaynaklı ileri gelmektedir. Özellikle; yanlış hız veya pozisyon komutlarının verilmesi ve  PID kontrol parametrelerinin yanlış ayarlanması gibi sorunlar servo motorların aşırı ısınmasına neden olabilir. Bu durumda haliyle servo motorun çalışma prensibini etkiler. Yaşanan bu sorunlardan vakit kaybetmeden, yazılım ve ayarların düzenli olarak kontrol edilmesi, doğru parametrelerin belirlenmesi ve uygulanması gerekir. Bu şekilde servo motorun güvenilirliği ve performansı artırılabilir.

Servo Motorların Alarma Düştüğünü Nasıl Anlarız?

Servo motorların alarma düştüğünü anlamak sanılanın aksine oldukça kolaydır. Bu konuda yapılması gereken en önemli şey, servo motorun kontrol panelinin ve sürücü üzerinden sağlanan bilgilerin detaylı şekilde incelenmesi gerekir. Yapılan bu incelemeler sonucunda görsel uyarılar meydana geliyorsa, servo motorun alarma düştüğü anlamına gelmektedir. Bu uyarıların anlamlarını daha net anlamak ve nasıl çözüleceği hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, servo motor alarm listesi ve anlamları adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Bunun yanı sıra incelediğiniz kontrol panelindeki bilgilerin hatalı olduğundan eminseniz yine servo motorların alarm durumuna düştüğünü söyleyebiliriz. Böylesi durumlar yaşandığında vakit kaybetmeden servo motorun çalışmasını durdurup, bir uzman kontrolünde bakımını yaptırmanız gerekir. 

Peki Servo Motorlar Alarma Düştüğünde Ne Yapılması Gerekir?

Servo motorların alarm durumuna geçtiğini farkettiğiniz andan itibaren vakit kaybetmeden önlem almanız gerekir. Aksi halde servo motorlar bozulabilir ve kullanılamayacak hale gelebilir. Bu nedenle aşağıda yazan maddeleri uygulamanızı öneririz. Böylece servo motorlardan maksimum verim elde edebilirsiniz.

 • Servo Motor Alarmı Sıfırlayın

Servo motorlarda alarm sorunu yaşıyorsanız öncelikli olarak alarm sistemini sıfırlamanız gerekebilir. Bu durum geçici olarak meydana gelmiş alarm sorununu kökten çözebilir. Bunun için yapmanız gereken tek şey, kontrol panelinde bulunan reset düğmesine basılmasıdır. Böylece olası alarm durumundan kurtulmuş olunur. 

 • Alarm Kodunu ve Mesajını Kontrol Edin

Servo motorlardaki alarm sorununu çözmek için uygulayabileceğiniz bir diğer yöntemde, alarm kodlarını ve mesajlarını iyi incelemektir. Bu sayede alarmın nedenini daha iyi analiz ederek, daha kapsamlı ve kesin çözümler ortaya koyabilirsiniz.

 • Görsel ve Fiziksel Kontroller Yapın

Servo motorlardaki alarm durumunu çözmek için bir diğer etkili çözüm yöntemi de görsel ve fiziksel kontrollerin yapılmasıdır. Bu kontrolleri yaparken kablo bağlantılarını detaylı şekilde inceleyip, motorun çalışma performansını analiz edebilirsiniz. Ayrıca sürücü ve kontrolleri de incelemeyi ihmal etmeyin.

 • Kablo ve Bağlantıları Kontrol Edin
 • Motoru İnceleyin
 • Sürücü ve Kontrol Ünitesini İnceleyin
 • Hata Kayıtlarını ve Geçmişi İnceleyin

Servo motorların hata durumlarını incelerken kesinlikle hata kayıtlarına göz gezdirmenizi öneririz. Bahsi geçen bu hata kayıtları sayesinde, sorunun çözümü net bir şekilde çözümlenebilir. Böylelikle motorun yaşamış olduğu sorun kalıcı bir şekilde ortadan kaldırılarak, yüksek performansta çalışması sağlanır.

 • Hata Kodu ve Mesajına Göre Müdahalede Bulunun

Servo motorlarda yaşanan alarm durumunun düzenlenmesi için hata ve mesaj kodlarının incelenmesi iyi bir çözüm olmaktadır. Bu nedenle mesajları detayı şekilde incelemeniz gerekir. Böylelikle sorunu daha iyi bir şekilde algılayarak, net çözümler üretebilirsiniz.

 • Aşırı Akım veya Gerilim Hatası

Servo motorlar çalışma durumunda çok daha fazla  akıma maruz kalırsa, aşırı akım ve gerilim sorunu yaşarlar. Yaşamış olduğu bu sorun, motorun alarma düşmesine neden olur. Bu durumun yaşanmaması için motorun maruz kaldığı aşırı akımın ortadan kaldırılması gerekir. 

 • Aşırı Sıcaklık

Servo motorların çok çalışmasından kaynaklı yaşadığı aşırı sıcaklık durumu, alarma düşmesine neden olur. Bu nedenle servo motorları dinlendirerek çalıştırmanızı ve aşırı sıcaklık durumuna düşecek işlemleri yaptırmamanızı öneririz. 

 • Sistem Parametrelerini ve Ayarlarını Kontrol Edin

Servo motorların sisteminde meydana gelen bu alarm durumunun iyileştirilmesi için yine, servo motorlar sistemleri kontrol edilmeli. Çünkü sistemde yapılan tek bir hatalı ayar, servo motorun  alarm durumuna düşmesine neden olur. Bu sebeple olabildiğince servo motorların parametrelerini kontrol altına alın.

 • Tekrar Test Edin

Servo motorların alarm durumunu çözdükten sonra, tekrar alarm sorununa düşmemesi için kesinlikle tekrar tekrar testten geçirmeniz gerekir. Böylece sorunun geçtiğinden emin olabilirsiniz.

 • Profesyonel Destek Almayı İhmal Etmeyin

Servo Motorlarda yaşanan bu arıza durumu için profesyonel destek almanız gerekmektedir. Çünkü bu konuda uzman olan profesyonel ekipler servo motorun alarm arızası konusunda sizi daha doğru bir şekilde yönlendirerek, hatayı daha kısa sürede çözümleyebilir. 

 

Sizde servo motorlarda aşırı alarm durumları yaşıyorsanız, vakit kaybetmeden Servonorm’un uzman ve profesyonel ekibi ile iletişime geçmenizi öneririz.Böylelikle iş süreçlerinizde avantaj elde etmiş olursunuz. 

Select your currency
Çerez Politikası

Bu internet sitesinde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. “Onayla” seçeneğine tıklayarak Servonorm’un cihazınızda tanımlama bilgileri depolayabileceğini ve tanımlama bilgisi politikamızı kabul etmiş olursunuz.